Före och efter, just nu
| Före |
| Efter |
| Vattenslangar som leder till ett par grannar högre upp i huset. Hur vi trollar bort dem återstår att se. Vackra krukor och växter framför är kanske det enklaste... |
Före
Grannarnas köksfönster är väck.. Vårt lilla förrådsfönster till höger är också väck. Det har vandrat vidare till en konstnärligt lagd väninna som genast gick igång med hur hon skulle "konstnära" till det. Jag gillar återbruk, det kan ju knappast någon ha missat vid det här laget. Skulle inte min väninna ha tagit hand om fönstret så hade jag egna idéer. Nu kunde jag skrota dem..
![]() |
| Före |
| Efter Trappan är helt klar nu. Vilket bamsejobb det blev innan den var klar. Nu ska den bara tvättas några gånger till. Väggarna har målats.. |
Nu återstår petitesser...en plattläggning ovanpå muren..
Och i förrådet väntar ett jobb ännu, en skiva ska läggas på plats. Nu tar jag inte bilder av det...förrådet har varit och är fortfarande förråd för hantverkarna. När de är klappade och klara här hos oss, så får ni komma med in på besök i det fördolda, smått renoverade och målade.
Sen ska grinden tas om hand...Det skulle redan ha hänt men killen som sandblästrar, rostskyddsbehandlar och sprutmålar har inte fått ihop det ännu. Det är bara att vänta
I skrivande stund vet jag inte när hantverkarna kommer och avslutar jobbet..ett stort jobb någon annanstans måste tas om hand. Mitt i allt så är de här, så fungerar det. Igår vid midnatt fick jag meddelande om att de inte skulle komma idag. Det såg jag vid 8-tiden i morse, då jag hade fixat smörgåsar och kaffe åt dem, haha..
Jag börjar lära mig hur landet ligger till som man säger. De har varit oerhört flitiga och bra här en längre tid. Nu är det sista lilla ogjort och det kan vi få vänta på att få gjort..Men jag hoppas att det händer snart, det är ju så lite kvar.
Jag och grannarna vill börja sköta om våra växter och försköna tillvaron med dem, jag vill flytta in alla lösa prylar som ligger i trappan tillbaka till förrådet. Det finns så många vill just nu men det ena man vill det andra man skall. Det är bara att lära sig att ha tålamod. Det är många som rycker och river i bra hantverkare här på ön.

Kommentarer
Det blev verkligen fint med den nya trappan och att den "går igen" runt rabatten. Kaklet är så vackert. Klurigt med slangarna men jag undrar om inte det du funderar på, att ställa krukor med växter där är det bästa. Snyggt också med fönstren, att de nu är enhetliga. Förstår valet som grannarna gjorde då de vill undvika insyn. Ert lilla förrådsfönster tyckte jag var riktigt fint och roligt att det kommer att komma till användning. Och jag anar att du skulle kunna gjort mycket med det också.
Tack för att vi fått följa med på renoveringsresan och en fortsatt fin vecka!
Kram
Så fint det har blivit och ett rejält lyft!
Kram
Trevlig onsdagskväll!
KRAM till DIG! Anna
tack för det. Jag tycker likadant, för då ser man skillnaden.
Den nya trappan går igen runt rabatten och också via det lilla trappsteget till förrådet, vilket inte syns idag på bild. Helhet på ett enkelt sätt kan skapas.
Slangarna är en historia för sig och vi blandar oss inte i den historien. Det blir till att trolla och trolla är jag ganska bra på. Tiden får hjälpa till..
Jag förstår dem mycket väl, nu slipper de se fötter och ansikten som tittar in...och tvärtom. Vi som går där ser inte in till dem, precis som det ska vara.
Tack Anita, följde med så här långt. Det blir lite till men bara lite...snart kan vi lägga lapp på luckan vad gäller renoveringen. Det roliga kontot har sagt sitt...stopp och belägg gott folk!
Kram
Tack, så är jag själv också...man ser skillnaden klart då. Det blev stilrent och jag tycker om det. Tack och kramar tebaks över havet till dig!
Det är ju det, även jag ser med andra ögon på fotona så.
Tack! Det kunde egentligen inte bli annat än bättre nu.
Kram
Det blev ju det. Så gör vi också, att alla är nöjda och jag tror faktiskt att det är så.
Tack detsamma!
Hej Anna!
Det blev fint, jag kan bara hålla med om det. Finare ska det bli när grannen och jag ska rufsa till trädgårdandet i lagom takt. Det blir nog så, vi diskuterade den saken i dag U. och jag men det roliga kontot säger nej...och det är lika bra att slangägarna får ha det som de vill ha det. Växter och annat kul framför så blir det hur bra som helst.
KRAM till DIG med Anna!
Karin
Jag är imponerad att du tog före-bilder! Det är något jag nästan alltid glömmer, ivrig som jag är att komma igång med olika projekt. När jag sen vill visa upp det strålande slutresultatet står jag där och säger "Ja, eh... alltså – ni skulle bara ha SETT hur det såg ut innan!"
Då har du frukost mackorna färdiga till imorgon också om ni nu inte levt på bröd hela dagen =) Ha en fin kväll och njut av allt det fina även om det är lite finlir kvar. kram.
ja, det blir riktigt snyggt. Blir skriver jag, det är inte helt färdigt ännu...
Grannarna står där vi fönstret dagligen, självklart så skulle de välja utseendet. Förrådet fick ta det som ett förråd ska. Jag har inte hört något gnäll 😉
Jag är dålig på det jag också, nu föresatte jag mig ...gav mig tusan på och ändå missade jag en del. Känner igen det där med ni skulle bara ha sett...
skicka hit kunden så får vi vinka till dig när hon är här...
Nja, jag har frukostmackorna klara men vi äter upp dem själva. Killarna får alltid färskt..Jag vet inte om de kommer imorgon ännu. Det är långt till midnatt,😉 ...så där är det att vara företagare. Man tappar tidsberäkningen helt. Många gånger har det kommit meddelande nattetid som jag har läst på morgonen...fattar inte hur de orkar men så där har jag själv varit. Inte riktigt klok med andra ord...
Tack detsamma och vi njuter, jag lovar. Kram
Trappen är helt fantastiskt och jag skulle gärna ha den här hemma 😅
Fönstren… att inte se in är ju en sak men att inte se ut? Missförstod jag? Tänkte om det är ett köksfönster som typ är ovanför diskbänken… ha en fin onsdagskväll kram åsa
Osis att hantverkarna inte slutför arbetet trots att det bara återstår lite. Så brukade man göra på landsbygden i Frankrike också, men endast hos folk som var inflyttade från andra länder. Det är en svensk som skrev en bok om det, minns dock inte hur han hette.
När det drog ut på tiden att färdigställa olika arbeten skickade han helt enkelt ut skriftliga inbjudan till alla hantverkare, där han bjöd på inkilningsfest. Och då kunde ju hantverkarna inte komma om de inte hade slutfört sina jobb. Så på en vecka blev allt klappat och klart.
Kanske en idé även på Madeira;-)
ja, det är stor skillnad. Fint får vi på gården och hantverkarna är guld värda. Jag ska berätta för dem att det finns jobb i Sverige för dem om de vill åka till dig...😉
Godnatt-kram!
ja, det blir jättefint, jag kan bara hålla med.
Jag får skicka dem till Norrland också...om de nu far till Femfemman...haha..
Det är lika dålig insyn som utsyn...dimmiga fönster. De ville ha det så. Det är ingenting särskilt att se på, lite ben som går förbi och några blomkrukor...de hade likadant tidigare, utan insyn, utan utsyn. Personligen hade jag gärna haft lite mera ljus i förrådet men det blir så här. Ingen bor i förrådet så det gör ingen skillnad. Möjligen någon spindel..
Ha detsamma Åsa!
de kaklade partierna både på terrassen och muren nere på gården är vackra..Vi gillar dem skarpt.
De slutför nog, men jag förstår att om det kommer en stor-kund som vill sätta igång så är de snudd på tvungna att göra som de gör. Annars tar någon annan hantverkare hand om kunden. Jag är inte det minsta orolig, bara otålig, som vanligt. Allt ska ju helst hända genast när det handlar om mig. De har varit här av och till i nästan två månader...vi har varit storkunderna, många dinheiros har gått åt. Att hålla arbetsfolket med löner är viktigt.
Tack för idén...haha..
Finvackert funktionellt!
Kram ❤️
Ja, det är skönt att det är nästan klart nu. Idag blir lite till åtgärdat när de har vägarna förbi. Tack!
💕
Tack! Före och efter är alltid bra...då ser man skillnaden.
Se där, den var rätt så färglös tidigare annat än att grannen har hållit den beblommad. Nu ser man att det finns en vacker trappa på gården.
Så blir det nog för vår del också, vi kommer inte ens att tänka på slangarna när väl blomkrukorna har sagt sitt.