Familjen Eklunds semesterresa 1961, 19 juli
Familjen Eklund bilsemestrar vidare, de tidigare avsnittet har jag länkat till
Birgit skriver
19 juli-61, Vehoniemi 7688 km
Hakon har stigit opp kl. 5 och fiskat utan resultat. ½ 8 smällde han här i dörrarna, så "kyllä minä yskän ymmärsin" ( jag förstod vinken ) och så steg jag också upp. Kaffepannan kom på i en hast o. kokade medan jag var ner till stranden o tvättade mig.
Så drack vi kaffe med smörgås o. dopp. Hakon fotade genast kl.5 i morse våran kåk o efter kaffet av matplatsen. Vi håller oss med 2 rum och kokvrå.
Hakon skriver dagbok på trappan till kåken |
Nu skall Hakon raka sej och klä om sej för han skall vara fin då vi kör in till Tammerfors, kvinnfolksstaden.
Uffe har simmat här igen, så tänderna skallrade i munnen på honom.
Start från Vehoniemi kl. ½ 10.
Vi kom till Tammerfors kl. 10.15 och tog bensin på Shell. Här fick vi också friskvatten i vår dunk.
Nu har vi dallat i stan opp och ner. På Stockmann träffade vi Lasse Lindkvist med familj. Sen sprang vi i butiker och till sist sökte vi Pyynikki utsiktstorn. Det var en storslagen utsikt därifrån. Sen åkte vi ner till hamnen o jag var opp till Näsikallio.
Start kl 1 mot Nokia. På vägen dit var vi in till campingområdet och drack saft och smörgås. Det blir säkert en bra camping bara det blir färdigt men tillsvidare var där bara buskar.
Sen for vi genast till Nokia, körde en runda och köpte vimpel och 1 liter jordgubbar. Sen fortsatte vi. Det var backe upp och backe ned men vackra trakter. Komna till Kutala färja så körde vi upp på en höäng just vid färjfästet. Karlarna fiskade och jag började med mat som vanligt. Potisarna kokar som bäst och sen bara vi har diskat, så fortsätter vi.
På färjan 10 före 5 e.m. med resa mot Björneborg, men först var vi till Vammala. Nu har vi sett Vammala under en rundkörning. Kyrkan är ett imponerande byggnadsverk i rött tegel. Så köpte vi vimpel och limsa. Start från Vammala kl. 18.00. Så bar det iväg till Björneborg.
Vi körde bara igenom staden och ut till Reponsaari- Räfsöt.
Vi kom hit till lägerplatsen kl. 21.00. Vägen hit ut är asfalterad o går förbi Mäntyluoto. Från Mäntyluoto hit så går den bara byggd på bankar med vatten på båda sidor. Över en klaffbro går vägen hitut. Campingen är alldeles vid stranden med karga berg, klippor o öppna havet.
Här stormade rätt friskt men trots det så gick Leifen o simma och Uffe metade förstås. Sen då vi hade ätit kall nypotis och sill o kokt ägg + te o bulle så bäddade vi färdigt o sen gick vi ner och såg på havet o bränningarna.
*****************
Så här långt denna gång. Tack för att ni har varit med på resan...nästa vecka drar familjen Eklund vidare anno 1961. Hoppeligen så vill någon åka med..Den här gången har jag inte givit mig tid att visa på kartan hur deras färd gick men nästa gång rättar jag till den saken.
Nu i dagarna är jag "hantlangare" åt arbetsfolket som jobbar med vår terrass...de sköter jobbet själva förstås, de är proffs, men de behöver vätska och extra energi. Vi har fortfarande över + trettio graders dagar i skuggan. På terrassen är det mycket varmare än så, nu utan parasoll. Jag tittar in till er alla som jag brukar titta in till när jag känner att jag är närvarande...Ha det bra alla!
Karin Eklund, Funchal; Madeira
Kommentarer
Det är bra att du fixar med vätska och fika till hantverkarna. Ha en bra tisdag!
Underbart, men det vet du ju redan - och nästa gång är jag med igen.
Utfodra terrasslagarnaoch håll ut i värmen! Kom på besök när du kommer.
Svalkande kramar till dig och gänget! Så bra det kom igång snabbt! 👍❣️
Sill finns inte här men till all lycka så lyckas det ändå ibland att det händer. Njut av lunchen och självklart ska hantverkarna skötas om på bästa sätt. De är guld värda
Tack detsamma!
Härligt att du är med på resan!
Det är mycket värt att få snabb hjälp.
Sällsynt i dessa dagar här på ön där det byggs och renoveras så det står härliga till.
Tack för sköna kramar!
🥰
När jag läser Nokia tänker jag på vår första mobiltelefon.
Ha en fin tisdag!