Hoppa på tåget/ 71/ Min första...

 Lokförare Åke vill att vi ska berätta om Min första....

Tja, jag har ju redan berättat om min första kyss där tänderna nästan rök, så något av den biten blir det inte idag. Jag fick däremot en god idé den 4 maj, under Blomsterparaden...


Det var den här lilla frejdiga killen som kom dragandes förbi alla andra i sitt "gäng" i mycket god fart med vagnen full av citroner som gav mig idén till dagens bidrag "Min första"...
Han drog iväg med en fart som ingen annan hängde med på i hans gäng. Han var helt inne i sina tankar och upptagen med att titta på publiken. Troligen var det hans mamma som stoppade honom innan han hade gått förbi den tidigare "avdelningen"/ kortegen också. Det gick nämligen undan..


Troligen är han som jag är. När jag är ute och går, så går tankarna också igång. Märkligt nog så börjar mina ben också att gå snabbare när jag rensar hjärnan och låter tankarna flyga fritt. 
U. blir långt bakom mig innan jag reagerar över att han inte går bredvid mig. 
"Du ska sluta tänka !"brukar jag få höra av honom och då förstår jag att jag har gått för fort. Igen.
 I uppförsbackar går jag ändå snabbare. En skruv är antagligen lite lös eller för hårt tilldragen😉 Det händer att jag får höra U. långt bakom mig, fråga om jag ska gå ihjäl oss..

Så var det kanske med den där lilla killen också. Han har kanske också en inbyggd generator/dynamo som går igång när han släpper loss tänkandet? 😉


Han stoppades vänligt och fick veta att han skulle ge en citron åt någon i publiken vilket stannade upp hans framfart. Men sen ville han förstås ge ännu flera citroner åt ännu flera människor och det var inte meningen alls. De satt ju som klistrade på den lilla vagnen ( vilket de var också)  Ja, han blev rasande men då när han var som mest i sitt esse så försvann han bakom andra citronklänningsförsedda dansare och jag missade en liten topptunnor rasande madeirense. Att vad då, bara en citron när han hade hela vagnen full? Det hördes bakom alla kjoltyg hur uppbragt han var...hade det slagit gnistor om honom hade alla kjolar helt säkert brunnit upp.


Han muttrade fortfarande när de andra som hade varit i hans sällskap längre bak, hann ifatt honom.

Mamman hade roligt. Vi i publiken också. Underbara unge! Han ville ju bara ge mera citroner åt folket.



                                                Det kom ännu mera citroner..


                                                    Alla i citrongänget hade citroner på kläderna...
 
      
                                                       Eller så hade man citroner bredvid sig


    Kortegevagnen kom allra sist. Citrongänget försvann.


    Om ni inte har förstått det tidigare så vill jag berätta om "Min första "...egenodlade citron. 


Vi har två citronträd, mindre sådana förstås men det ena har börjat "yngla av sig". Vi håller oss med egenodlade citroner just nu. En speciell lycka är det att kunna plocka sin egen citron här hemma på terrassen. 

Min första var den absolut godaste citronen som jag någonsin har ätit...


Titta in till Åke och se vilka andra som är med ombord på tåget idag.


Följande lördagar ser ut så här: 

17 maj: Kontraster, 24 maj: Klaveret , 31 maj: Cykel

07 juni: Flagga, 13 juni: Grön, 20 juni :Fornfynd, 27 juni: Dagens utsikt

4 juli: Sol, 11 juli :Grodperspektiv, 18 juli :Höger eller vänster, 25 juli :Rött

1 aug.: en Ö, 8 aug. Stiltje, 15 aug: Ljusglimt, 22 aug Firande, 27 aug. Trasigt.


                                                       Karin Eklund, Funchal, Madeira


Kommentarer

Stefan sa…
Din citron, min mobil. Det blir spännande att se oändligheten hos andra bloggare kring detta tema.
Åke sa…
Instämmer till fullo med Stefans ord. Din eleganta kille var så ståtlig så. Ja just ja tänderna... när man inte ens viste bättre ;) En fin story där med citronen. Trevligt att du var med och ypperliga bilders nyans som går hand i hand med din citron. Bugar för länken. Önskar dig en fortsatt fin lördag.
Stefan,

exakt, det blir spännande att läsa allas Min första...hos andra bloggare idag.
Åke,

Instämmer gör jag också. Tack! Tack detsamma!
Hanneles bokparadis,

Tack!😊
Vilken härlig liten kille som bara ville ge bort fler citroner. Och din första egenodlade citron! Kan riktigt känna hur gått den smakade. Vilken härlig känsla ...

Kram
Eval8 sa…
Vilken fin liten kille. Klart han blev rasande när de andra citronerna satt fast så han inte kunde ge fler.
Trevlig helg!
Znogge sa…
Det är inte lätt att vara liten och ivrig samtidigt som man vill dela med sig.
Jag går också fort och få ofta stanna och vänta in andra...

Kram och god lördag!
Karin sa…
Jag blir alldeles rörd när jag ser hur mycket tid, kreativitet och resurser som lagts ner på att skapa allt detta vackra, färgsprakande och festliga! Det skapar troligen en hel del sammanhållning bland dem som planerar och fixar, stolthet hos dem som deltar och glädje både bland deltagare och publik. Viktigt samhällsbyggande!

Och grattis till premiärcitronen – vilken lycka!
Anita, de fyra blomsterhaven,

ja, en väldigt fin liten kille är det. Citronen var en höjdare...patriotiskt sagt😉

Kram
Eval8,

en toppenfin liten kille. Givetvis, det skulle jag ha kunnat bli också i hans ålder.
Trevlig helg!
Znogge,

nej, det är ju inte det. Där ligger de och kan inte delas ut...grrr...det låg bara en lös citron högst upp på vagnen.
Det är märkligt det här med gåendet...jag gillar ju att släntra mig fram också.

Kram och god lördag till dig med!
Karin,

jag håller på att ta reda på mera om vad som händer i bakgrunden innan allt detta. Många är oerhört engagerade, familjer träffas och ser på när deltagarna, barnen är med och tränar ...det uppstår många nya fina vänskapsrelationer samtidigt och att bara vara med och hjälpa till är samhällsbyggande av rang. Det är fantastiskt detta.
Tack, lycka är ordet. Vi åt den med andakt och skalet har sparats i frysen till insamlingen som ska bli marmelad senare.
femfemman sa…
Häftig kille! Han kunde väl fått dela med sej så långt lagret räckte.🙂
femfemman,

häftig är ordet. Han ville ju det men allt satt fast som berget i den lilla vagnen...en citron var lös och den fick han dela ut. Det var förstås en nödlösning i hela skeendet, att avmanövrera honom en stund tills de andra hann i fatt. Mamman kände nog sin son väldigt bra🥰😉. Det var fint att se det från sidan om.
LillaSyster sa…
Underbara unge som vill dela med sig och så sätter någon stopp för det.....så tokigt. Perfekt med egna citroner =) Jag köpte en idag och nu när jag läser om citroner här hos dig här jag inget minne av att jag plockat upp den och lagt den i kylen..... undrar var jag gjort av den om sen inte ligger där den ska. Får titta då jag kommer in. Nu rensa lite till I hallonlandet, jag har ingen citronlund=)
LillaSyster,

ja, en helt underbar unge är han. Mitt i allt hittar du din citron på det mest märkliga ställe...det är ju rätt spännande eller hur. Vi är nog alla lite som den här lilla killen, vi tänker på annat och så ...Hallon, det villhöver jag också men jag har ingen hallonplantage. 😉😊
Tove sa…
ÅÅÅ fyra delar blomsterfest - vilken njutning🙏👏🌞
Och din första citron som du så fint flätade in i ännu mera blomsterfest och den lilla härliga killen! Samma här, går fort när jag rensar hjärnan och tankarna flyger.
Kram🥰
Tove,

ja, det blir faktiskt flera delar Blomsterparad ännu men lite pö om pö...fram till den 25 maj. LIte annat kommer här emellan. Tack! Roligt att du gillar festen. Det är kanske ett vanligt fenomen detta med tankar och ben som går igång. Haha..
Kram! 💕
BP sa…
Hahaha! Så kreativ du är! Vet inte varför men den lilla killen fick mig att undra om en viss Ronaldo också var med i denna härliga parad när han var ung. Tyckte pojken påminde om Ronaldo -stiliga och snygga båda två.
Tusen tack för ytterligare ett helt underbart inlägg från paraden:-)

PS. Tänkte du på att alla kvinnor/män/tjejer/pojkar som du har visat upp har alla skinande vita skor/sneakers på sig. Hur lyckas man med det kan man ju fråga sig...DS.
BP,

Tack! de liknar på varandra alla här...alla är snygga.
De hade dem kanske på sig för första gången? Så tänkte jag men vete gudarna. Jag skulle inte lyckas, det vet jag däremot.
Tack BP!
Men vilken härlig liten kille som verkligen hade rejält med speed i sina ben.. Han blir garanterat en bra sprinter i framtiden!
Härliga bilder bjussar du på såklart! Men att ha egna citronträd är inte fy skam.. De är mycket godare att odla själv än köpa i affärer.

Nu ligger jag lite efter i läsningen hos dig, beklagar detta - Men förhoppningsvis så förstår du nog varför jag varit frånvarande? (smärtan ja.. jag var som en zombie på slutet, innan operationen).
Men nu äntligen är det över och operationen blev av den 23 April och jag blev kvar i 4 dagar efter, då jag förlorade 1 liter blod så mådde jag inte så bra. Två dagar efter op så mådde jag fortfarande dåligt, kunde varken äta eller dricka, då tyckte min operations läkare att det var dags att ge blodtransfusion, mådde genast bättre efter två påsar med sammanlagt 5 dl blod.

Första natten hemma så sov jag hela 12 timmar i ett sträck, vilket var helt underbart härligt. Då jag var van att endast sova 20 minuter på nätterna. Även på sjukhuset sov jag bra, trots oljudet och dessa väckningar för provtagningar kl 05.00 - vilket jag anser är en okristlig tid att väcka upp patienter.. Det är då natt personalen som skall göra dessa prover innan de byts av till dag personalen. =)

Men nu önskar jag dig en fin söndag, mitt bidrag är uppe med hoppa på tåget, tyvärr en dag sent och Veckans foto kommer upp senare idag! ;)

Kram
Angelgirl, Åsa

ja, en väldigt härlig kille ...Tack! Citroner finns här överallt ute i det fria.

Du behöver inte beklaga eller förklara alls Åsa, jag förstår mycket väl att det är som det är med tanke på din operation som jag läste om tidigare på din blogg. Du har haft det tuffare än tufft. Skönt att den biten är förbi nu.

Jag tittar in så småningom...Ha det gott på alla sätt!

Kram
Paula sa…
Sur som en citron stämmer i allafall inte på dig min vän! Men många fina gulisar har du hittat. Jag är som du, går raskt, när jag och tjejerna är ute o går får jag ständigt vänta in dem, de går i sakta mak...o det stämmer också att jag pustar mig uppför backar, för då måste man ju ta i så man kommer upp nån gång! Tack för dagens söta citroner, glad söndag och kram från pörtet
Vilken härlig historia å sicken kille, ja barn är oslagbara, så är det bara!
Men framförallt blev jag denna gång alldeles tagen av färgerna i dina bilder, de är helt underbara man bara njuter å känner nästan hur det vattnas i munnen av citronerna... egna citronträd låter i å för sig spännande, men vad gör man med allt det sura?
Paula,

helt rätt, det är mycket sällan jag är sur och om jag blir det så går det snabbt om.
Det fina är att sura citroner är basiska...
Se där, vi kunde gå ut och gå tillsammans. Man måste ju det, ta i lite extra för att komma snabbare undan de där backarna. På´t bara!
Tack själv Paula,
Kram från gränden!
Professor Deutsch,

Tack, ja killen är oslagbart härlig. Barn är bäst!
Tack snälla! Jag brukar pressa lite färsk citronsaft varje morgon...det sura är basiskt och bra för lilla magen...lilla och lilla, hmm.

Populära inlägg i den här bloggen

Ett oförglömligt fyrverkeri får avsluta året

Fader vår-trädet

Öronbedövande