Ett passionerat inlägg

får det bli idag...

Jag är så glad över vår passionsblomma som växer och blommar friskt och glatt trots en rätt så omild behandling både under försommaren då de nya avloppsbrunnarna installerades och anslöts till den kommunala uppsamlingsbrunnen utanför grinden och nu under renoveringen/uppsnyggandet av innergården.


                                              Tänk ändå vad ett litet frö kan åstadkomma..


                                                       Så mycket skönhet och växtkraft


                         Någon frukt tycks det inte vara på gång men likväl jag njuter för fulla muggar ändå


     En blomma med en unik struktur...
     Det finns många olika passionsblommor men just den här som heter Passiflora Edulis, 
     ger ätliga frukter om man har lyckan med sig och blommorna blir pollinerade. 
     Förra året fick vi några frukter..
     Jag har försökt att vara det där biet och korspollinerat efter bästa förmåga. 
     På god tro, en fin pensel och små fötter kanske det ordnar sig.

Namnet passionsblomma kommer från att blomman har setts som en symbol för Jesu lidande i den kristna tron...Bl.a. men mera erotiska versioner finns också.


                        Flamingoblommor har vi gott om. Den finns nog i allas trädgårdar på den här ön

                        


Igår tvättade grannen Z och jag den nyklinkade trappan med ett specialmedel som tar bort cement/kalk ur plattorna...Så kul vi hade där vi stod bredvid varandra med rumporna upp och tvättade varsin sida...

Plötsligt så hällregnade det. Vi blev våta som dränkta katter. Men madeirenses är som ålänningar, vana med snabba väderomslag. Ena stunden regnar det, andra stunden skiner solen...så regnar det igen. 


Uppe på muren ser man bra hur de otvättade och obehandlade plattorna ser ut i jämförelse med den tvättade trappan längre upp i inlägget. 

Vi blev våta inpå bara skinnet men so what. Vi hade roligt där vi stod under hennes balkong en stund för att inte bli helt dränkta. Ett kort uppehåll väntade. Continuar! sade Z.  Continuamos (vi fortsätter,  sade jag och så fortsatte vi. Jag får mina språkstunder på många olika sätt. Kruxet är att jag har lärt mig europeisk portugisiska..(.nå, lärt mig och lärt mig men...) Z. pratar en madeirense-dialekt och nu tycker hon att jag borde förstå vad hon säger fastän hon pratar muito rapido . Jag ber henne om att  repetera långsamt och då blir hon en europeisk portuguesa. Hon växlar om. Sen glömmer hon bort min enfald och så pratar hon sin madeirensedialekt igen i full fart. 

En liten en, (ca 4 cm stor), Madeira-ödla tjuvlyssnade på oss. Z, gillar inte ödlor, jag gillar dem och jag fick hålla i henne för att hon inte skulle vifta bort den lilla sötnosen med kvasten.

Men vad är mannsch? frågade jag mitt i en diskussion. Meninas (flickor) förstås! Det tar liksom aldrig slut det här men jag har kul, jag trivs och folk hjälper mig mera än gärna när de förstår att jag verkligen vill lära mig att prata mera obehindrat. Övning ger färdighet. Ändå känns det som att slå huvudet rakt in i väggen emellanåt. Många gånger emellanåt...

Det är inte bara på vår sida som man lägger klinkers och stenar. Hos RIM grönskar det och blir hur fint som helst..

I hällregn tvättade vi trappan och vi får säkert göra om det igen för man ska inte tvätta trappor med specialtvättmedel när det regnar  "Bortkastat tyckte U. när jag kom in igen. Ni får ändå göra om det nu"! "Japp, tyckte jag glatt och jag får lära mig att prata mera portugisiska." 

Innan Z och jag gick åt olika håll, upp för varsin trappa, fick jag en lektion i ett verb. Grundformen är ir...eu vou, tu vais, ela, ele, você vai, nós vamos , eles vão...Hon njuter av att lära mig. Det bor en liten lärare i henne, helt klart. Grundformen är ir: åka, gå, fara, resa, komma, färdas, osv..För min del är det en bra repetition på det jag redan har lärt mig i alla dess verbformer och inte bara i presens. 

Mini- och Lill-Ronaldos bräda i regnet..

                                           Det regnade och regnade...

                        


U. som håller koll  på regnmätaren berättade att den fylldes till 23 mm...(på bilden 5 mm) under gårdagen. Den har varit torr sedan den 9 maj. Det har givetvis regnat på Madeira, men inte här hos oss, annat än några små droppar som inte har synts alls i regnmätaren. 

                                                      Hösten är här! 

" Du är inte skyldig till någon snäll handling, men snälla, hindra inte någon från att vara god!" 



                                                   Karin Eklund, Funchal; Madeira



Kommentarer

Eval8 sa…
Fina bilder på passionsblommor!
Vad roligt ni verkade ha när ni tvättade trappan! Typiskt dock att det blev regn. Men du fick lära dig mycket portugisiska 🙂 Det måste vara bästa sättet att lära sig.
God natt och sov gott 😴
Märtha sa…
Jag har slutat gå på kurs i italienska, det var inte roligt längre, orsakerna är många. Men vilka likheter! Andare är ju ett viktigt verb, med samma betydelser som det betydligt enklare ir. Vado - vai - va - andiamo - andate - vanno! Och så tusans snygg trappan blev!!! Jag satt en god stund och begapade bilden! Gratulis!!
BP sa…
Hahaha! Det var ett roligt och läckert inlägg md olika "variabler" om man säger så. Det börjar arta sig vid er trappa. Men om jag ska vara ärlig så gillar jag den "icke perfekta kanten" som inte är rengjort bäst. Städade ytor är liksom inte min grej ;-)

Å helt plötsligt har det kommit upp roliga växter på RIM-bygget. Hur f****n lyckades de med det? Att liva ut fängelsefasaden med dessa fina röda plantor - bara sådär???????? Det finns hopp för er utsikt om man säger så:-)

Passionsblomman verkar vara luttrad. Kul för er:-)

Det där med språklektioner är viktiga för dig, för du vill bli en riktig Madeira-bo. Uffe verkar vara mindre intresserad där. Men hursomhelst så klarar ni är alldeles utmärkta:-)
Eval8,
Tack! Den bjuder till den vackra.
Vi hade verkligt roligt..jag ringde på och frågade om jag kunde ta en liten del av trappan för mig själv en stund, bara för att komma igång med tvättandet. Men sen kom Z. ut fullt munderad i rejäla handskar och scotchbritesvampar. Sen körde vi.. och hade jättekul. Det är det bästa sättet att lära sig att vara mitt i språket. Bara portugisiska...Godnatt och sov gott du med!
Märtha,
Språken har latinet i bakgrunden som gemensamt...mycket liknar och har liknande betydelser. Trappan blev snygg, jag gillar den och många med mig. TACK!
BP,

Tack! Den icke perfekta kanten är uppförstorad ...den syns knappt alls med blotta ögat och den finns där på trappan. Den här tvätten är viktig och brukar göras bara en gång för att få bort cement och kalk från de obrända terracottaplattorna. Sen sköter trappan sig själv, ungefär...Spolslangen på ..
Passionsblomman är en tuffing.
Jag kommer aldrig att bli en riktig Madeirabo men jag bor här och för mig är det viktigt att kunna språket så bra som möjligt. U. är intresserad och kan mycket portugisiska. Men p.g.a dålig hörsel, så har han svårt att hänga med när de pratar dialekt och snabbare än snabbt. Men han kan mera än vad jag kan på ett annat plan i språket. Jag frågar honom många gånger att vad heter det eller det och han kan svara. Byråkratisk portugisiska är han en fena på...
Vi klarar oss och vill inte vara någon annanstans än här.

Populära inlägg i den här bloggen

Ett oförglömligt fyrverkeri får avsluta året

Fader vår-trädet

Öronbedövande