"Jag vägrar att längta efter saker"

 skrev Eval8, i sitt svar på min kommentar i hennes blogg. 

Det kändes bra att läsa hennes svars-kommentar. Saker har aldrig ägt mig och jag försöker verkligen att leva i nuet på bästa sätt. Nuet nämndes också..

I livet förlorar vi aldrig vänner, vi bara lär oss vilka de sanna vännerna är.

Jag känner absolut till att det inte fungerar så där lättvindigt alla gånger det här med längtandet men då handlar det om relationer och inte om saker. Saker är bara saker..Jag har lätt för att dela med mig när det känns bra att göra det. Magkänslan måste dock vara den där rätta, harmoniska, kännas hel...det minsta lilla tvivel som gnager inom mig gör att jag håller igen. 

Det viktigaste mellan två personer är att prata, vare sig det är vänskap eller kärlek. Utan att prata med varandra, så vet vi inte, förstår vi inte och hittar ingen lösning.

Jag vet inte varför jag skriver det här. Det kom spontant och tankarna skrevs ner. Kanske det föder en tanke hos någon annan i sin tur som ringar på vattnet.

Skillnaden mellan djur och människor? Ett djur skulle aldrig låta den dummaste leda flocken! 

Ikväll har vi haft goda vänner på spontan-middag och goda samtal om allt mellan himmel och hav..Det uppstod en spinnsida och en manssida.. Karlarna pratade om kamerateknik, lyft av kättingar ur havet, forskning osv..och drack mitt favoritvin Vila Real.

Ge bort det du vill få.
Vill du får uppskattning, ge uppskattning.
Vill du få förtroende, ge förtroende
Vill du få respekt, ge respekt.
Vill du får förlåtelse, ge förlåtelse.
Vill du få vänskap, ge vänskap.

Vi kvinnor "pimplade vatten" i oss ute på terrassen och pratade om döden. Detta många gånger tabu-belagda ord. Men inte när vi två går igång. Vi har riktigt roligt på fullaste allvar. 

Gårdagen får bli den sista dagen, som jag offrar både tid och energi på människor som inte har en aning om vad Kärlek och Respekt är.

Vad som händer vad gäller renoveringen återkommer jag till...det händer mycket, idag har det handlat om en trappa med ledstång samt förrådet. ´

Samtliga bilder med kloka ord har jag haft på lager ett tag...nu delar jag dem med er andra. 

                    
                        Ignorera aldrig någon som verkligen bryr sig om dig. En vacker dag kommer du att inse att du har förlorat en diamant medan du var och samlade sten.

                             Denna vackra hälsning ramlade ner i morse via Messenger till oss. 

"Obrigado por tudo o que vocês fazem por nós e pelas outras pessoas, vocês teem um coração de ouro

Deus vai-vos ajudar também. ¨

"Tack för allt ni gör för oss och för andra människor, ni har ett hjärta av guld.

 Gud kommer också att hjälpa er." 

              

                                 Jag har burit de vackra orden med mig hela dagen.💕 Tack! 



                                             Karin Eklund, Funchal, Madeira



Kommentarer

Stefan sa…
Väldigt kloka ord - alla av dem. I synnerhet detta med vänner. Det finns VÄNNER och så finns det "vänner". En riktig VÄN sviker aldrig eller vänder någon ryggen för att denne inte har samma åsikter i olika sammanhang. Ofta är det just här det går att skilja på VÄN och "vän".
Mina egna kloka ord brukar jag praktisera i bloggvärlden. "Vill man ha respons, måste man ge respons".
Tove sa…
Vackert Klokt❤️
Gunnel sa…
Så många kloka ord och alla stämmer så bra in på verkligheten. Man ska aldrig ta någon annan människa för given. Det är direkt oförskämt, tycker jag, Vill man ha en vän måste man själv vara en. Kram
femfemman sa…
Vackra och kloka ord. Jag är dålig på Vänner. Men de finns där, även om vi inte ses så ofta.
Kram
Anonym sa…
Det var verkligen kloka ord och klokt tänkt. Så skall det vara och jag själv lever i nuet för det finns inget annat. Lika bra att njuta i det lilla och omge sig av varma trevliga personer. Man skall vara rädd om dom bra vännerna. Själv skulle jag vantrivas i full lyx med gigantiska utrymmen och lyxprylar. Jag vill ha mysigt omkring mig och lagomt stort.

Detta med att prata med varandra håller jag också med om. Jag skulle nog inte stå ut annars. Jäklar vad jag gillar detta med djuren, så sant. Härligt med vänner på besök

Bra inlägg som vanligt av dig.

Ha nu en skön onsdag
Kramar från Malin
Öppen Ridå
Znogge sa…
Jag tycker det är intressant att saker som man läser spontant leder till nya tankar. Det finns skillnad på vänner och vänner. Någon man kan vara tyst med utan att det känns besvärande är en riktig vän. Sedan är samtalen också väldigt viktiga. Att verkligen vilja och kunna lyssna för den förmågan besitter inte alla.
Så är det. I djurens värld är det den smartaste som leder flocken och då blir det bra.

Kram
Eval8 sa…
Oj, där satte min kommentar igång dina tankar. Annars har jag fått höra att det låter hemskt att aldrig längta.
Du förstod vad jag menade. Självklart ser jag fram emot saker, men under tiden lever jag varje dag.
Jag håller med om alla kloka ord du delar. Visst är det mycket som tas för givet. Men sen när det gäller, så är det på helt annat sätt.
I kris ser man vilka man kan räkna med.
Ha en fin onsdag!
Stefan,
exakt, de är kloka ord..lätta att läsa, många gånger svåra att följa..Ja, det finns VÄNNER och det finns vänner. Det är sant det du skriver. Du har rätt med detta med respons också även om jag upplever att responsen också ska vara av det där äkta virket och inte bara bli ett måste, vilket jag tycker att det kan kännas som ibland. Ha en fin dag Stefan!
Tove,

jag kan bara hålla med, kloka vackra ord!❤️
Gunnel,

ja, och verkligheten beskrivs på ett fint poetiskt sätt. Respekt handlar det oftast om...ingen ska ta någon annan förgiven. Jag håller med dig om det. Man får jobba lite själv också på att relationer ska fungera.
Kram
femfemman,

ja. Jag tror inte alls att du är dålig på vänner..och så handlar det inte om mängden utan om äktheten. Kvantitet eller kvalitet? Kvalitet väljer de flesta av oss och då blir vännerna inte många. Kram
Malin, Öppen Ridå,

Ja, det är kloka ord och tankar. Nuet är det som gäller, även om man ser både framåt och bakåt i tiden. Men njuta nu gäller..
Det kan finnas vänner även i full lyx också...det handlar om hjärtat, sinnet.
Men även jag är nöjd med det lilla för att jag är van och känner mig hemtam i den miljön.
Ja, den är fin den där med djuren..
Tack Malin,
Ha detsamma
Kramar
Karin
Znogge,

Jag håller med dig om det. Det är stor skillnad på vänner och vänner, vi är ju olika var till mans och det gäller förstås att acceptera olikheterna och ändå kunna vara bra vänner. Att vara tyst med någon utan att det känns besvärande ...då sitter vänskapen där den ska sitta. Du har så rätt i det du skriver.
Djuren är kloka "människor"..

Kram
Eval8,

ja, de gjorde det och tack för den saken...jag var rätt uttömd när jag läste orden och fick inspiration helt plötsligt. Jag förstår exakt vad du menar, jag tänker likadant. Det gäller att leva medan vi lever..tids nog så får vi ta tag i morgondagen.
I kris ser man vilka man kan räkna med!
Ha en fin onsdag du med! 🦋
Kloka ord och Eva har inte fel.
Att prata och lyssna är viktigt.
Liksom respekt. Inte den sortens kadaver respekt som fanns förr… när alla myndighetspersoner var typ Gud och Kung‼️ men att respektera människan framför Dig.
Kram åsa
LillaSyster sa…
De där sista orden beskrev ju dig precis! Bär dem med dig varje dag. Tack för ett fint och mycket tänkvärt inlägg. Krsm
Annika sa…
SÅ många kloka ord och citat idag. Visst, att vara en bra vän är att få bra vänner. Just på det sättet är det nog, ett givande och tagande hela tiden. Och Sedna konsten att lyssna på din vän, höra vad hen säger. Vara intresserad, ställa frågor. Allt sånt.
OCH ja Karin, när man som du och jag lämnat sitt land bakom sig märker man verkligen vilka ens riktiga vänner är.
Stora kramar över Atlanten idag!!!
nalta norrland,

ja, Eva har inte fel, tvärtom.
Respekt är viktigt. Tyvärr finns det kadaver-respekt än i denna dag men det har blivit bättre. Människan gäller framför dig.
Kram till dig Åsa!
Annika,

det blev så idag. Kloka ord och citat. Ömsesidig respekt handlar det om och så kommer den rätta känslan som grädde på moset. Ett givande och ett tagande.
Du har så rätt Annika, allt förändras när man flyttar utomlands, avståndet berättar mycket och också närheten man har till vänner där man bor. Man får lära sig mycket och man hittar sina vänner.
Stora kramar även härifrån. Det kommer nog med fart, öppna dörren, vinden är förlig som man säger på Åland. Rakt på mot Reston nu!
Ojoj så mycket vishet du bjöd på idag... men man kan aldrig få nog av sånt så tack för dom! <3
Det här med att längta efter saker finns inte längre i dagens samhälle OM man inte är fattig å utblottad... alla har allt å mer än så, kan köpa allt å mer än så... undrar hur de senaste generationerna i Sverige kommer att klara en RIKTIG kris (generaliserar lite men ändå...) ... Våra älskade ungdomar är väldigt ekonomiska å sparsamma å vår dotter har fåt jobba sig å spara sig till cyklar, datorer å liknande, något hon har igen i vuxenlivet!
Folk som suger energi har jag plockat bort i mitt umgänge å andra riktiga vänner försöker jag hålla så god kontakt med som det går, för riktiga vänner har man inte många... den erfarenheten har vi inte minst gjort nu när vi flyttade...
Bäst idag måste ändå vara skillnaden mellan djur å människor...det är sååå sant!
P.S. Tack för att du är en av mina bloggvänner <3
Ha en underbar kväll!
Att leva i nuet å att längta är för mej helt olika saker, man ska njuta av livet här å nu men att ha något att se fram emot är också väldigt viktigt... man kan ju inte ha lyx å flärd jämt, nåt fint måste man ju spara till senare....

Channal sa…
Hej Karin! Jag älskar hur du fångar kontrasten mellan vardagliga ting och djupa samtal. Det där med att saker aldrig äger oss, men relationer verkligen kan göra det. Och ja, det där med att leva i nuet det är verkligen en konst som inte alltid är lätt, men ack så värdefull.

Jag tycker också att det är så härligt att läsa om era spontana middagar med vänner, där både allvar och skratt får plats. Den portugisiska hälsningen du fick är så varm och rörande det känns som att den verkligen speglar den generositet och omtanke du själv sprider omkring dig.

Tack för att du delar dina tankar och bilder! Det känns som en liten påminnelse om vad som verkligen betyder något i livet. KRAM till DIG! Anna
Professor Deutsch,

ja, jag har samlat på några visa ord och även om de inte är mina få kan jag och andra ta dem till sig. Gratis. Visa ord kan man behöva varje dag..
I dagens samhälle så är det nog de fattiga och utblottade som längtar efter dem. Helt rätt men det är kanske inte ändå det jag tänkte på själv, för jag har aldrig trots att jag också har varit fattig inte haft behov av att äga saker. De äger inte mig helt enkelt. Så har mina barn också fått göra, sparat till det det har velat ha som har varit av det dyrare slaget. Sånt mår man bra av..Då tar man inget förgivet.
Jag gör som du, plockar bort energitjuvar...ibland ploppar någon upp igen och proceduren måste tas om men man lär sig äldre man blir.
Ja, den är toppenfin den med djuren och flocken..
Tack själv Christian, jag är glad för dig jag med! En härlig bloggvän är du med! 💕
Du har så rätt, man är i nuet men ser sig lite bakom och lite framför också. Det hör livet till. Ha detsamma du med!
Hej Anna, Channal,

Tack! Innerligt tack!
Det är relationer som betyder något för min del...sakerna får ha sina egna vägar, de behöver inte stanna annat några som har en speciell betydelse på grund av relationer. Minnen, fina minnen som förmedlar närhet på sitt sätt till någon annan.
Att leva i nuet är en konst men i nuet ser man sig bakom, och framför, för att vara närvarande ännu mera i nuet. Så är det ju många gånger. Tänker på din fina kamelvandring i Sahara...något du fortfarande bär med dig i nuet. Ett minne från förr..
Tack, vi är lyckligt lottade och kan dela med oss av det vi har till en viss del.
Tack än en gång, jag blir så rörd av dina ord Anna!
KRAM till DIG också!
Karin
Så många bra citat du bjuder på idag! Samtal. Det är så viktigt tycker jag. Det "nya" att i princip bara skriva meddelanden, på FB eller som SMS, är inte riktigt min grej, jag behöver samtal. Hoppas du får en bra dag/kväll med fina samtal. Kram
BP sa…
Idag var det väldigt klokt och "djupt" hos dig. Personligen tänker jag nästan aldrig i sådana banor, utan det är (uppenbarligen) andra som gör det åt mig, som du idag.
Att saknar saker har jag aldrig behövt göra, vilket jag är tacksam för. Men jag saknar min man, och det tycker jag bör vara tillåtet. Vänner - vad är vänner, hur agerar dom eller förväntas agera?
Nej, jag är nog inte lagt åt det djupa och kloka hållet, men jag förstår att dina andra läsare är det;-)
Anna i Portugal,
Tack, de låg här på rad och ville ut från arkivet! Samtal är viktigt, mycket viktigt, konstruktiva inspirerande etc...det är också min stil framom FB...jag använder messenger en hel del men då mera som meddelandeforum. Men samtal ska helst vara öga mot öga eller öra mot öra i telefon. Jag tror att vi alla behöver samtal men kanske inte alla har insett det viktiga med det. Tack detsamma Anna!
Kram
BP,

Tack för det! Jag är nog i botten en filosof men för den skull kan jag ta ut svängarna lite hur som helst. Bra att jag är den där djupa länken för dig idag...och det är ju inte jag egentligen, Andra har tänkt åt mig också...Kära nån, givetvis är det tillåtet, det är ju bara så. Jag förstår dig så väl..man har ju sin bästa vän i sin man..så är det med oss också. Vänner är olika de också. Det gäller förmodligen mest om att hitta någon man trivs med, har förtroende för och acceptera olikheterna. Att visa ömsesidig respekt. Förväntningar på någon annan har man säkert men man har ju ingen rätt att kräva någonting annat än något av sig själv. Så är det ju i ett äktenskap också. Man äger ju inte varandra. Du blev ju jättedjup nu BP. Du nedvärderar dig själv när du säger så där...sluta upp med det, affirmera och var stolt över dig själv.💕💕

Populära inlägg i den här bloggen

Ett oförglömligt fyrverkeri får avsluta året

Fader vår-trädet

Öronbedövande