Pojke eller flicka?

Det är frågan det...

Igår nedkom (eller om det blir uppkom för trappan) postiljonen med ett stort paket...


U. hade beställt en fuktavfuktare till vårt sovrum. 

Eftersom vi redan har namngett (läs jag har namngett) den vita stora avfuktaren som vi har haft ett par år redan, till  Fidolina så återstår det att se om den lilla svarta är en pojke eller en flicka. I början kallade vi den stora vita till Fido för att vi drog den än hit och än dit beroende på var den behövdes för stunden. Det var som att ha en hund tassandes bredvid eller bakom sig. Riktigt mysigt på sitt sätt. Det enda den hunden kräver är fuktig luft och lite el i baken. Billig i drift, ca 10 €/månad i el.

Jag har fått uppdraget att gå ut med hunden morgon och kväll. Eller med behållaren då förstås, som är full av vatten(kiss) och det vattnet häller jag direkt i vattenkannorna . Men sen när jag kommer in till Fido och lägger behållaren på plats, så tro inte att den går igång. I början hjälpte ingenting, den konstrade ända tills U. kom och tog hand om hunden. Han bara klappade den lite och vips så spann den nästan som en katt. Det var då jag insåg att det är en tjej, ingen Fido, utan en Fidolina, vi  har.

Jag blev lite lurig ett tag, jag fick den att gå igång om jag viskade med lite manlig röst att jag heter Uffe. Jodå, hon gick igång. Lättlurad är hon också Fidolina. Hon vill ha en karl att sköta om sig, kvinnor göre sig inte besvär. Ok, jag förstår henne, jag skulle inte heller vilja ha en kvinna att sköta om mig om det finns en karl i närheten. Ordning och reda. U. ser mallig ut när jag säger åt Fidolina att jag heter Uffe och hon går igång.

U. påstod att man inte får vara hårdhänt med Fidolina.."Men det är ju inte jag?" Jodå, du bankar till den. " Nej, det gör inte jag". Jodå, det gör du visst det .Nå, det där får de lärda tvista om. Men helt säkert är att vi har en vit Fidolina. 


Jag lät dem bli bekanta med varandra innan U. drog Bigdry till sovrummet. Nu återstår att se om det är en pojke eller en flicka vi fick i igår. 

Det är egentligen otroligt så mycket vatten som svävar runt omkring oss på ett dygn. För det mesta kissar Fidolina 6 liter per dag, men nu när luftfuktigheten är hög, så kan det bli 10-12 liter per dygn och då sover hon på nätterna.  Vi håller hård koll på luftfuktigheten inne och ute. Är den högre utomhus än inomhus, så håller vi fönster och dörrar stängda, är det tvärt om så öppnar vi och låter det bli korsdrag. Då får hundarna ledigt under tiden...de får ta siesta.

Det här är ett enkelt sätt att slippa mögel och rost inomhus. Vi har inget som helst problem med den saken. Det är en betydlig skillnad i temperaturen på morgnarna när vi stiger upp. På vintern är det råkallt inomhus och då är luftfuktigheten minst 60 % men ofta mycket mera. Så på med Fidolina och vips så är det skönt och varmt igen, då luften blir torrare. 

Jag har inte fått värmeslag, jag är sån här av födsel och ohejdad vana. Jag tänker inte ändra på mig heller...Vi har två hundar i vårt hushåll numera. Så det så. Nu återstår att se vilket namn Bigdry ska få men först måste vi veta om det är en flicka eller en pojke. Namnförslag? 


                                                      Karin Eklund, Funchal; Madeira

Kommentarer

LillaSyster sa…
Du återvinner/tar tillvara det mesta! Jag rengjorde filtrera igår på vår som står i tvättstugan. Det behövdes..... jag slipper att tömma spillvatten då jag har slang ner i avloppet. Namn... det här är nog din Fido. Ha en bra onsdag!
femfemman sa…
Vi har en avfuktare i källaren. Under de fuktiga veckor som varit, så har den blivit full på ett par dagar. Trots att den står inom stängda dörrar. Så här har verkligen varit fuktigt en tid. Nu är vädret annorlunda, det är torr luft och en del vind. Härliga sommardagar hrlt enkelt.
Det där med att namnge grejer, det fattar jag ju inte. Dotter och svärson har namn på sina bilar. Knäppt tycker jag!... Säkert är det jag som är trög i tanken... Ha en fin onsdag! Kram
Anonym sa…
LillaSyster,
Ränderna går aldrig ur
Jag tar vara på allt som duger att tas vara på, delar med mig osv. Ingår i mitt miljötänk.Smart att ha slang, det kunde vi också ha, men det är enklare så här för oss.
Ha detsamma!
Anonym sa…
Femfemman,
Ja, det är liksom vitsen med avfuktare att de ska stå inom stängda dörrar. Skönt att ni har fina sommardagar nu , bara njut.
Alla kan ju inte förstå oss knäppgökar. Alla mina/ våra bilar har haft namn. Jag vet inte, men jag tror att det handlar om att bevara barnasinnet att leka lite...
Ha en fin onsdag du med!
Kram
Avfuktare verkar nästan vara ett måste hos er. Bra att kunna samla upp vattnet och sedan ha det att vattna med. Ja men då återstår att se om den nya svarta är en flicka eller pojke. Minns att det fanns en whisky som hette Black & White med två hundar på framsidan, en svart skotte och en vit West Highland White Terrier. Precis som era avfuktare :)

Kram
Anita, de fyra blomsterhaven,

här är det ett måste men många väljer att installera väggfasta luftkonditioneringar också istället för avfuktare. Vi hade planer på att installera en AC men märkte att det går utmärkt bra så här bara man håller lite ordning på hur luftfuktigheten är. Här är ju ingenting isolerat, det är rena betongväggarna i hela huset, så det gäller att hålla koll på fukten, annars blir det mögel i snabba ryck.
Du har rätt, Black & White...kanske det blir att döpa om Fidolina..
tack för tipset!

Kram
Eval8 sa…
Vi har en avfuktare i källaren. Annars hade det varit svårt att få tvätten torr.
Trevlig onsdag!
Znogge sa…
Då hoppas jag att ni blir nöjda med er avfuktare oavsett om det är en han eller hon. Kanske en hen för det ligger i tiden ;-)

Kram
Eval8,

avfuktare är nödvändigheter. här har vi ingen isolering alls i väggarna utan rena betongen...och då gäller det att hålla fukten på avstånd för att inte få mögel i huset.
Trevlig onsdag även till dig!
Znogge,

vi är nöjda med hen...den gillar oss båda, konstrar inte alls. 😉

Kram
LillaSyster sa…
Nix, fröken Persika står ute, hon är väl snudd på 4m
LillaSyster,
oj, söta nån, vilken fröken du har i din trädgård. Hon blir väl väl påklädd till vintern kan jag tänka mig. Ståtlig dam minsann..
Så praktiska husdjur (‼️) Ni har som hjälper till 👍
Vi pratade om en luftavfuktare tidigare idag, just nu är fuktigheten högre än normalt och det känns klibbigt. Då det regnar, enstaka skurar till och från sedan i fredags… inte mycket men tillräckligt för att tvätten inte torkar utomhus och inte inne pga den fuktiga inomhusluften.
Ha en fortsatt fin onsdag kram åsa
nalta norrland,

ja, de är praktiska...utan vidare.
Här kan vi hänga tvätten ute året om...och den torkar. Ibland under tak nere i trappan där det blir bra genomdrag. Det tar inte lång tid så är den torr. Inne tar det mycket längre tid att få den torr..Jag har torktumlare i tvättmaskinen förstås men jag undviker den möjligheten, bara i nödfall tar jag till den.
Det är lite skillnad på hos dig och mig. Här går avfuktaren hela året runt , inomhus då förstås.
Ha detsamma Åsa!
Kram till dig från mig!
Karin
Channal sa…
Hej Karin! Vilken underbar berättelse!! Jag skrattade gott! Fidolina verkar ha stor personlighet. Ser fram emot att höra vad lilla svarta ska heta… kanske Bruno? Eller Lill-Dripp?

KRAM till Dig! Anna
BP sa…
Visst ja. Hade glömt att du också alltid döper dina elektriska (och andra) prylar. Då brukar dom hålla bättre är min erfarenhet.
Nu hade U ju kunnat välja en vit variant av Bigdry också, vilket jag hade gjort. Men nu när den är svart är det nog en kille. Jag skulle nog döpa den till Biggo;-)
Så roligt att läsa om Fidolina och Fido (?). Vi har ju en exakt som Fidolina, så nöjda med den. 6 liters tank är väldigt bra, enda nackdelen är väl ljudet den ger ifrån sig. Men vi använder den inte så ofta nu på sommaren dock, då den sprutar varmluft och vädringen räcker mestadels. Kram
Channal,

Hej Anna!
TACK! Du har också barnasinnet i behåll så du kan skratta åt sånt här, jag vet. Härligt.
Fidolina är en tjej, utan tvekan..Jag har inte bestämt oss ännu😉 Tack för bra namnförslag. Lill-Dripp är ju gulligt.

KRAM till dig med!
Karin
BP,

så tror ju jag också...de blir lite personligare dessutom. På den tiden jag hade mitt första bageri så lärde mig min anställda att allting hette något. Saxen hette Peter minns jag. Ibland började alla klinkers att prata också...hon var bra på buktaleri. Så kul det var. Jobbet gick som en dans.
Det är nog en kille, den är nöjd med mig...men även med U. Tack för förslaget BP.
Anna i Portugal,

Tack, jag minns att du har skrivit om er Fidolina...vi är helnöjda med den, 6 liters tank är bra. Ja, den är lite högljudd...håller med om det. Vi har så olika klimat även om vi bor i samma land. Temperaturen är alltid densamma även om vi har Fidolina igång men när luften torkar upp så känns det verkligen varmt. Hon är en het tjej.
Kram!
Anonym sa…
Visst skall maskiner ha namn! Alla mina bilar har ju haft namn, Obelix är troligen min sista... Namnet Fidolina har "stört" mig hela slöa kvällen, men i blåbärsskogen - jag har ju såna inpå knutarna, minsann - så kom det. Påminner om det svåra namnet på sopranen Fiordiligi i Cosí fan tutte, den roliga och smått naiva operan. Hennes moatjé är Guglielmo, baryton. Så nu kan ni förslagsvis hitta ett namn som påminner om det, eller Vilhelm, som är den svenska motsvarigheten. Kanske Viljo? Oonks´Viljoo näkyny.... Hälsningar från hettan, om en stund blir det utenatt 18...
Märtha,

så tycker jag också. Tänk bara att heta Obelix..min sista bil hette Virtanen. Fiordiligi...jag vrickar tungan av mig...Guglielmo...Nä..den lilla svarta är ingen baryton, mera svag tenor. Wilhelm är uteslutet, för det heter ett av barnbarnen..Viljo...nu har vi sannerligen förslag. Vi måste nog ha ett möte vid runda bordet på terrassen om det här innan det blir dop. Hälsningar från hettan här också...sov gott i 18 graders värme.
Märtha sa…
Just så! Har fått stränga order att både städa i och stänga datorn oftare, och då blir jag aninym - men jag känns igen på stilen... Mitt första förslag, som jag glömde skriva ner, är Gunnar! Jag har så många trevliga och roliga associationer till personer med det namnet - och en fiktiv. Mäschis-Gunnar i Gambämark.
Märtha,
du aninyma...du är avslöjad..din stil känns igen. Du får nog skriva om den där Mäschis-Gunnar i Gambämark nu...så där kan du ju inte göra, bara antyda och inte berätta mera. Förstår du väl? Vi har inte haft möte ännu om vad den lilla svarta ska heta...jag är säker på att det är en liten kille..
Märtha sa…
Jo, i nästa inlägg kommer det lite om Mäschis-Gunnar, ett snille och en rebell på sitt sätt. Skulle gärna skriva t.o.m i morgon, men nu blir det lite "bäranfall" och mera skördande, så få se... Kommer som fortsättning på det jag skrev idag...
Märtha,

Fint, härligt. Jag har inte givit mig tid att titta in ännu hos dig, Jag vill ta mig tid..har ett par bloggvänner till som jag längtar efter att ge mig tid hos...Kommer nog!
Tove sa…
Är de månne döpta nu ? Den ena omdöpt kanske?
Kram
Tove,

nej, de är inte döpta ännu. Vi får plocka ihop alla förslag och sätta oss ner...vi har inte haft tid med dop ännu.😉😉💕
Kram

Populära inlägg i den här bloggen

Ett oförglömligt fyrverkeri får avsluta året

Fader vår-trädet

Öronbedövande