Måndag och Wilhelms dag!
Måndag betyder tömning/städning av foton från veckan som gick.
Besöket på CCIF får sina egna inlägg nu och då.
Så där ligger de på trottoarerna här i stan och man ser dem knappt. Hemmablindheten har slagit till men visst ibland hajar jag ändå till..Den gula perioden är snart förbi och den rosa tar vid. Innan dess var gatorna blå av jakaranda. Om jag inte har helt fel så är det en neriumblomma som syns på bilderna. Samma blomma men fotad två gånger..
I stranden blir havet nästan turkost...
Jag stod högt över havet när jag tog den här bilden..
Nu är plattan signerad . Trevligt tycker jag.
Bara några steg ifrån fanns en returdepå...
Jag borde inte reta upp mig på sånt här men jag gör det, för det skulle vara en sak om det inte fanns sopkärl utplacerade så gott som överallt och på det många Returdepåer. Ändå så orkar man inte gå de där få stegen som krävs och det här är inget som kännetecknar Madeira som så, det förekom på Åland också. Latmaskar! säger jag..
Alla foton här ovan är tagna i fredags då vi gick våra dryga sju kilometer.
Ingenting är plant här. En dryg halvtimme tidigare hade vi varit där nere vid reningsverket?, med solpanel på taket..
Så här såg det egentligen ut då jag tog fotot men jag "drog in" föremålet på den tidigare bilden.
Funchal och Madeira är kuperat, bara så ni vet.
Bougainvillean som hänger ner för muren också
Jag börjar tro att jag har en förkärlek för gamla dörrar..
Festival do Atlântico är över för det här året och det var Schweiz som vann tävlingen i år. Storbritannien, Belgien och Schweiz tävlade och jag gillade också Schweiz bidrag bäst..
Alla fyrverkerifoton här på bloggen idag är från senaste lördag då Portugal bjöd upp till en yster himmelsk färgsprakande dans
Som vanligt tycker jag att Portugal är allra bäst men jag gissar att de ger järnet som ett stort tack till de länder som har deltagit i tävlingen .
Idag fyller mitt barnbarn Världens bästa Wilhelm 15 år!
Jag låter Portugal stå för fyrverkeriet men givetvis så har vi kontakt idag och en present är skickad.
Grattis älskade Wilhelm!
Helt otroligt att liten har blivit stor.
När hans storebror Timothy och jag körde hem till oss från BB den här dagen
för 15 år sedan så frågade jag vad T. tyckte om sin lillebror.
Han hade längtat så länge efter sin lillebror.
" Jag trodde att han skulle vara biffigare" blev svaret.
Ha en finfin måndag alla!
Karin Eklund, Funchal, Madeira
Kommentarer
Höstflox, skulle jag kalla blommorna. Men förstår att det är något annat.
Funchals branta gator glömmer man inte. Ni måste ha superbra kondis!
Ha en fin måndag! Kram
Så fint det ser ut att vara i era trakter!
Glad måndag!
vi har vackra vyer här, några steg lite längre upp i periferin och ....
Det är sorgligt med den där slapphäntheten, i all synnerhet när Madeira håller soptunnar och uppsamlingsdepåer på så många och lättillgängliga ställen.
Den bästa signeringen, utan vidare...min plats på jorden ungefär.
Ha detsamma du med!
Så vackra bilder över havet!
När det gäller nedskräpning så kan man bara bli irriterad. Hur svårt kan det vara att gå ett par steg extra och slänga på rätt plats. Vissa människor är så nonchalanta och bryr sig inte.
Önskar en fin måndag!
Tack! Det är nerium, nästan hundra procent säker på det..
Man får bra kondis här,, om man rör på sig lite grann..det går inte att slippa undan 😊😊Tack detsamma med kram till dig med!
Tack! Det är ett fint namn och han får verkligen heta Wilhelm och inte något smeknamn som påminner.
Det är fint här, oehört vackra vyer har vi nästan överallt här på ön.
Glad måndag även till dig!
Tack, tiden rinner iväg och ändå när man ser sig bakom så har det hänt väldigt mycket.
Tack! De kan inte bli annat än vackra...det är vackert .
Jag blir irriterad och tycker att det är så tråkigt med den där nonchalanta attityden...Låt gå så där bara...
Önskar dig detsamma!
Och så atlanten. Den vackra blå atlanten. Jag började naturligtvis sjunga när jag läste att du stod "högt över havet" och tog bilden. Du vet säkert vad jag sjöng på ...
Fin signering och glada nyckelpigor.
Sedan blir det en tung suck! Det är precis samma sak här. Dessa eländiga skräphögar i naturen. Jag kontaktar återvinningen och så får jag ett tack och information att de varit och hämtat.
Slutligen ett stort Grattis till barnbarnet Wilhelm. En härlig replik av storebror ... :)
Kram
jag har gått förbi där nu i helgen och konstaterade att det fanns en stor Nerium Olander där så nu är det bekräftat.
Det är det vi brukar säga åt varandra U. och jag, att tänk, här vandrar vi på blommor alla dagar mera eller mindre. Sämre kan man ha det, absolut.
Atltanten ja...Lasse Holm och Högt över havet..en härlig låt.
Signeringen är toppen, jag gillar när de blir bestående, levande.
Ja, den där tunga sucken finns nog lite varstans här i världen, tyvärr. Det är så onödigt att bara slänga allt rakt ut i naturen. Nedanför låg Atlanten..
Tack, barnbarnet Wilhelm var mycket önskad av storebror som nog trodde att lillebror var något man kunde leka med på direkten och så var det mera eller mindre bara en liten groda som kom till världen. Men de gillar varandra till max de där två bröderna. Nu lillebror huvudet högre än storebror.
Kram