Dia de limpeza/ städ-dag
Måndagen här inne hos mig betyder det som rubriken säger...
Jag städar i arkivet och inför den här måndagen tog jag min metod "ryggen mot bokhyllan" till hjälp, fångade upp första bästa bok och lade fingret i den för att hitta ordet som jag ville leka vidare med...
Ordet blev det portugusiska BANHO, framför fanns orden casa de och i det här sammanhanget betyder casa de banho helt enkelt badrum. Sen gällde det för mig att hitta fotografier. Har jag överhuvudtaget foton av badrum i arkivet? Men så kom jag ihåg. Jag har ju det! 😀Jag kom plötsligt ihåg att jag hade lovat att visa badrummet "före och efter", här på bloggen. Det löftet var totalt förträngt av mig men idag så infrias det, äntligen, efter tre års tid, tack vare mitt pekfingerletande av ord. Kanske man ska ta det som en fingervisning rent av? Löften ska hållas😉
Så här såg badrummet ut på Idealistas hemsida.
U. hade under flera års tid sökt ett boende för oss, inte bara här på Madeira, utan även på andra platser i Europa men hur det än blev så ville vi hit till Madeira. Jag kände ju att det är här jag ska vara och U. var inte emot det han heller. Tvärtom..han om någon behövde komma bort från de kalla vintrarna i Norden.
När vi började söka lägenhet här så tänkte vi inte alls att det skulle bli som det blev. Vi tänkte ge oss en betydligt längre tid att söka oss fram till det vi ville ha. Under tiden tänkte vi hyra lägenhet någonstans, vilket vi också gjorde just då i januari -21, då vi påbörjade den planerade visningsrundan till de olika lägenheter/fastigheter vi ville se på. Det var mitt i pandemitider detta...
Sagt och gjort, den 28 januari-21 ordnade vår agent FASP ett visningstillfälle här på gränden. Och ni vet ju hur det gick, vi bestämde oss per omgående att den här lägenheten ska bli vår. Helt oresonligt egentligen men vi gick på magkänslan och ryggen fanns säkert med i det hela. Den 11 mars ägde vi lägenheten! Det gick undan och renoveringarna satte fart nästan samtidigt. I pandemitider var det ont om jobb och vi fick tag på bra hantverkare på direkten med hjälp av FASP. Vi hade flyt, det var bara att flyta med.


Tillbaka till badrummet. Det gick i svart och vitt och när vi första gången steg in i det förundrade jag mig över att det fanns madeirastenar i tvättfatet och naturligtvis, trots förbud att röra saker, så gjorde jag det. Ska man köpa något vill man veta vad man köper. Det var stora sprickor i handfatet som dåvarande ägaren hade försökt att gömma. En rolig liten detalj bara. Handfatet var obrukbart att tvätta sig i. Röret under handfatet hade hon bundit om med vackra rosetter. Jag ler när jag tänker på det, men går det så går det.
Det gick inte ... I och för sig så betyder sådana petitesser ingenting alls i det stora hela. Vi köpte lägenheten för lägets skull och för att den hade terrass. Tvättfat med sprickor spelade ingen roll, allt skulle ändå förnyas.
De ovanstående fotografierna är från mars- 21 då vi hade blivit ägare till lägenheten. Vi hade hantverkare på gång, jag laddade upp toapapper åt dem och tvättfatet bytte vi ut på direkten. Folk som ska renovera ska ha det bra. När förra ägaren hade flyttat bort sina saker och tagit mattorna med sig så såg vi att kaklet på golvet som egentligen var ämnat för vägg, var fullt av sprickor. Självklart, att gå på väggkakel och tro att det ska hålla är fåfängt. Det var rejält trasigt med andra ord. På väggarna hade förra ägaren lagt golvklinkers istället. Lite upp och ner var det men även om väggarna var hela och snygga så ville vi inte ha svarta väggar.
Allt det gamla försvann. Vi var inte alls intresserade av de hyllområden som fanns. De tog mycket plats och var opraktiska.

Badrummet renoverades i januari- 22 och under tiden bodde vi på hotell.
Allt det andra i lägenheten hade vi redan låtit renovera under våren/sommaren -21 medan vi for hem till Åland och sålde allt vi ägde och hade. Mestre Manuel och hans killar såg till att allt löpte på och vi fick dagligen besked om hur landet låg till. Givetvis först och främst av FASP som hade huvudansvaret på sina axlar. Badrummet blev på efterkälken -21 så vi använde det fram till januari-22 i befintligt skick. Mestre Marthinho och hans killar skötte om badrumsrenoveringen senare när vi hade bestämt oss för hur vi ville ha det.
Så här såg det ut när allt var på väg mot andra öden. Allt som plockades ner och togs bort från lägenheten fick hantverkarna själva göra vad de ville med och jag vet att en del av varorna kom till ny användning hos någon som hade behov av dem. Sånt gillar jag. Hantverkarna visste vem som behövde antingen det eller det och då fick det ta sin väg dit. Vi blandade oss inte i utan vara glada för att det som var användbart kunde återanvändas. Vi bytte ut allting förutom kökskaklet på väggarna. Det var mycket som blev återanvänt. Boa boa..

Den svarta väggen finns fortfarande kvar eftersom den kostade onödigt mycket att ta ner.

De lade det nya kaklet på det gamla så badrumsväggarna är både golvklinkade och väggkaklade..😉
Det var U. som "såg" vårt väggkakel på Leroy & Merlin och tokig gör som galen ber.
Vi svängde på allt och lade nya duschkabinen i hörnet mot dörren och lade nya tvättfatet med lådor under samt ett skåp bredvid för smutskläder och annat där den förra duschen hade varit. Vi fick mycket mera utrymme till förvaring på det sättet. Spegeln köpte vi för en spottstyver och då enbart för tillfället men den har fått hänga kvar. Ett tillfälle kan ju var olika långt har vi märkt.
Jag som är praktisk av mig ville ju gärna ta bort den där "klunsen" uppe vid taket för att få lite mera luftigt utrymme eller göra om den till ett extra förvaringsutrymme. Men det gick inte hantverkarna med på. Så till vida att våra grannar inte skulle ha något emot att ramla ner i vårt badrum, då förstås 🙄Så roligt ska vi kanske inte ha det, även om grannarna är jättetrevliga.
Ingen vet dock vad "lådan" är till för...gissningar har gjorts men inget konstaterande av vad det är egentligen.
Grannarna måste ha en hemlig låda under sitt köksgolv!😀 Uppriktigt sagt så får jag inte ihop den där lådans varande alls. Jag har varit hos våra grannar rätt många gånger vid det här laget men ser ingen som helst "låda" i deras golv ovanför vårt badrum hos dem. Jag kan inte se någonting som avslöjar lådan på utsidan av väggen heller.
Vi bor i ett spännande hus. Det är tillbyggt och renoverat flera gånger om under ca hundra års tid. Ingen vet riktigt säkert hur gammalt huset är. Ni skulle bara veta vad allt jag har hittat i vår lägenhet och i vårt förråd en trappa ner med ingång från gårdsplanet. Trappor finns där man minst anar det, igenpluggade fönster där det inte borde finnas fönster. Utrymmen som inte hör varken hit eller dit och så nya väggar med fönster igen. Och allt detta finns under oss och på samma plan som vi bor på. Man har helt enkelt byggt till när behovet har funnits och byggtillstånd? Vad är det ungefär? Så har det varit och ingen ritning finns.
Det såg jag när jag tillsammans med FASP synade allt som skulle bli vårt. Synd att det inte finns ritningar på hur det var från första början men så fungerade det både här och på andra ställen i världen. Eventuellt kunde man göra en liten ritning på en cigarett-ask eller så. Det är inte bara en eller två Työmies (arbetskarl) -askar, som jag, i min barndom, har sett bli använda till att rita små bygg-konstruktioner på baksidan av.
Ha en bra måndag alla!
Karin Eklund, Funchal; Madeira
Kommentarer
Önskar en fin start på veckan!
Kram
Det blev stor skillnad och väldigt mycket finare.
Glad måndag!
jag förstår hennes smak, absolut. Det var trendigt just då också att ha svart och vitt överallt. Rutiga golvet ser bra ut på håll...men var väldigt trasigt. Väggkakel ska man nog inte gå på..
Tack!
Ha detsamma du med!
jag förstår inte sånt där överhuvudtaget. Vi är nöjda med vårt badrum, det fungerar perfekt. Önskar dig detsamma!
Kram
Antagligen, så trodde hon det. Det fanns liknande "villfarelser " i hela lägenheten. Det som inte syns finns inte men det var enbart skrattretande att se det, vi skulle ju ändå helrenovera, vilket jag tror att vilken annan köpare som helst hade gjort. Tack, vi är nöjda med vårt badrum.
Glad måndag till dig med!
Så är det. 😊
Kram
Tack! 🥰
Det fanns många märkliga "lösningar" av det slaget i hela lägenheten visade det sig. Det som inte syns, finns inte ungefär. En liten delikat detalj på sitt sätt.
Den tillfälliga spegeln får hänga med, den fungerar utmärkt. Vi tänkte något helt annat men ibland blir det bra i alla fall.
Tack Anita!
Kram
KRAM till dig! Anna
ja, det är ju det och bra är att dokumentera för att annars så flyger det sin kos som ingenting. TACK!
exakt och ingen vet vad den där konstigheten innehåller ...TACK!
Hej Anna!
TACK!
Det blev snyggt, vi trivs bra i vårt badrum nu.
Svart vitt är inte vår melodi...
KRAM till dig med!
Karin
Tack! Vi gillar det verkligen och många med oss som har varit här på besök..Det finns fem lägenheter i det här huset, alla olika och privata, vilket betyder att vi var och en ansvarar för den egna lägenheten och inte har någonting gemensamt annat än avloppsrören ute på gårdsplanet. Där har vi alla ansvar...
Ja, det blev bra för vår del. U. har stor erfarenhet om hur saker ska vara i sådana här sammanhang. Han har jobbat som utbildad inspektör och är tekniskt kunnig i mycket av sånt här som berör miljö och hälsoskäl i bostäder. U. sökte länge...länge...sen fanns det tre lägenheter/fastigheter kvar på listan och det här var den första av de tre vi ville titta på. Men vi slog till på direkten. Och har inte ångrat oss alls. Det stora kravet var terrass och nära till allt. Vi blir ju inte yngre med åren...Tack och kram till dig från mig!
J är rörmokare, kränger rör 🤪 och det betyder att vi precis som skomakarens barn går barfota eller har ett badrum som skulle behöva kärlek 😅
Ha en fortsatt fin måndagskväll kram åsa
ja, vi är nöjda med resultatet. Golvet är kallt vintertid...det tänkte vi inte på då så ingen värmeslinga finns men däremot har vi större badrumsmattor på golvet då istället. Tack Karin!
TACK! 😊
Det är hemtrevligt och vi har skrattat många gånger åt det för ibland händer det att vi står där och pratar med våra gäster...sen skrattar vi till och går och sätter oss i vardagsrummet.
Så är det , bagarbarn är också ofta utan bröd, så det känns igen. Mitt i allt så får J. tid med att ge kärlek åt det egna badrummet...
Ha detsamma du med Åsa!🥰
Kram
Vad gäller lådorna så fick vi två sådana på köpet efter stamrenoveringen. Men de är betydligt mera diskreta och sitter inte i taket. Det är faktiskt rör som gömmer sig där. Det kanske är samma sak hos er också.
Skrattade gott åt hur man bygger i våtutrymmen i Portugal - inte enligt svensk byggstandard kan jag säga - hahaha. Era väggkakel är helt suveränt snygga. Är man i Portugal som ju är känt för sina kakelplattor så är man.
Originalgolvet tyckte jag var skitsnyggt, men schackmönster är kanske mera gångbart i ett kök och då gärna med golvkakel:-)
Ha det fint!
Kram
ja, vi har ju det, kan konstateras. De dräller runt omkring oss mera eller mindre. Långvarig, helt rätt, vi renoverade på Åland också.
Se där, Tack för det! Då ska jag inte ta ner lådan. Nu måste jag förstås veta vad det är i de där rören om det är rör...haha..har man inte bekymmer så..
Våra väggkakel är snygga och golvet passar bra till.
Originalgolvet som så var snyggt ihop med de svarta väggarna. Men det var för mycket svart för vår smak samt trasigt.
I köket hade vi rosa golvklinkers, hela men dem ville jag inte ha, jag är ingen rosa människa precis. Så de byttes ut..de också. 😊
Tack! Du är nästan unik...som har varit i vårt badrum. Anna i Portugal är den andra av mina bloggvänner.
Det där känner jag väl till jag också. När vi sålde "skolan" så hade vi en besiktningsman som lagen kräver. Så där kändes det men helt nödvändigt är det ..
Besiktningsprotokollet var så där för vår del också, en hundra år gammal f.d. skola har sina ärr men precis som för dig, så var det inte så farligt alls när det kom till kritan.
Njut av din bloggfria vecka! Ha det jättejättebra!
Tack!
Säljaren gillade att pimpa saker och detaljer...många roliga minnen har jag av dem.
Den där lådan är ett mysterium men BP tror sig veta att det är rör därinne...rörigt blir livet. Haha
Ha detsamma du med!
Kram
Tack, ja, du har ju varit på plats IRL...du och Märtha, Ordodlaren av mina bloggvänner. Jag förstår att det är roligt att se förebilderna. Kom knappt ihåg det själv ens.
Kram!