Jag nämnde redan tidigare i förra veckan i mitt inlägg Bom Carnaval att jag "hittade" ett bortglömt arkiv om en karneval och parad vi var med om den 10 mars 2019. Oj, så många foton jag hade tagit. Många, många. Nu har jag börjat "städa mig" igenom den samlingen.
Vi hade inte själva en tanke på karneval när vi tog bussen upp till Santo da Serra-marknaden den söndagen. Vår tanke var att helt enkelt gå på marknad för att köpa grillad kyckling för att ta med oss hem (då bodde vi på hyra ca 250 meter från vår nuvarande egna lägenhet ) samt grönsaker och frukt från bönder och jordbrukare här på Madeira.
 |
Det fanns vackra eterneller i Santo da Serra |

Det var då vi fick vara med om en riktigt rolig söndag, helt oväntat. Då kände vi inte till särskilt mycket om karnevalstraditionerna här på Madeira. Vi hade sett och varit med om Stora paraden några gånger och hört talas om Trapalhão men inte desto mera än så. Vi trodde i stort sett att det var det och ingenting mera än så.
Det var en kall, blåsig söndag och där uppe på höjderna var det verkligen kallt för en lättklädd Karin.Jag frös som en hund och ville hem igen så snart som det bara var möjligt. Men det blev inte så, för plötsligt kom det bussar, bilar och alla möjliga ekipage dit, fyllda av vackert klädda människor och den buss vi skulle ta tillbaka till Funchal, gick lite senare just den söndagen p.g.a av det var karnevalsfirandets sista dag för året.
Det skulle nämligen bli karneval med parad! Jag ställde mig där solen sken som allra varmast på mig. U. stod bakom mig. Vi stod framför ett bolo de caco-bageri-försäljningsstånd. Som den bageriinnehavare jag var då så visste jag förstås var det var allra varmast att vara. Nära ugnarna ska man hålla sig. Där stationerade vi oss medan folk strömmade in från olika håll och kanter...
Det var en riktigt intressant rörelse på gång.
Folk klädda i karnevalskläder gick än åt det ena hållet, än åt det andra, sökande sina grupper som de skulle vara med i. Det tycktes inte vara någon som helst ordning ett tag. Alla sprang än hit, än dit
Ballongförsäljerskan gick fram och tillbaka, kanske rädd för att flyga till väders med alla ballonger? Vinden drev på och vi såg att deltagarna hade knottror på armar och ben, en del hade filtar över sig, jackor etc..men de flesta var klädda precis som de skulle vara i paraden, alltså lätt klädda..
Alla kläder har gjorts av sömmerskor här på Madeira. De jobbar så gott som ständigt med karnevalskläder och kläder till festivalerna, som är många på rad..Här gillar folk att ha roligt och varje litet helgon som kan firas, firas och det med besked.
.
Föräldrar kom med sina barn, fint uppklädda, andäktiga för att få vara med om det fina.
En buss anlände igen och ut strömmade fint klädda "prinsessor" i duvblått/lila och i chockrosa
Det fanns också en prins i bussen
Mycket fniss och prat blev det i väntan på uppställning ...
De lite större flickorna skulle åt ett helt annat håll..
Jag som frös rejält, frös ännu mera bara av att titta på dem ...
Det ska böjas i tid. Är mamma och pappa med i paraden så ska liten också vara det. Klädd som pappa. Om jag får gissa, så är det en liten gosse pappan bär på
Två fjärilar, en utan vingar och en med..Mor och dotter
På väg mot det hållet där paraden ska starta..
En Zebrakvinna och flera kvinnliga papegojor rörde på sig åt samma håll, sneglande åt Peters Poncha-stånd.
Peters Poncha var välbesökt, alltid värmer det med en liten poncha under västen eller under fjäderskruden, ja, kanske också under ett zebraskinn. 😉
Samling. Nu började det arta sig...
En liten tös, så fint uppklädd, ville också vara med när man provdansade. Det syns bra att de är vana att dansa och föra sig elegant och stiligt.
Snart sätter paraden igång..Tänk att vara liten och få vara där under kjolen när det svänger om den !
Den här buketten Kungs-protea stod hos charkuteristen på marknaden
Jag fortsätter med paraden imorgon...Var beredd på många fotografier.
Ha det onsdagsbra!
Karin Eklund, Funchal, Madeira...
Kommentarer
Makalöst fina dräkter och tänk vilket jobb - sy karnevalskläder alla dagar i veckan året om. De går verkligen in med liv och lust! Ha en fin onsdag!
Önskar en fin onsdag nu!
Kram
Kram