Hoppa på tåget/ 78/ Dagens utsikt

Åke är på farten igen med tåget som hämtar upp oss som vill vara med för att ta oss fram till dagens destination: Dagens utsikt. Nu är det här inte dagens utsikt utan gårdagens efter kl. 18.00.men den ser så gott som likadan ut i alla fall nu i arla morgonstund. 

Alla som läser min blogg vet mycket väl vad min utsikt är när jag öppnar dörren...Utsikten har  givetvis förändrats sedan januari- 22 då de första åtgärderna gjordes för att komma igång med bygget på andra sidan gränden. Sen dess har jag dokumenterat utsikten i ord och i bild men så här ser den ut i skrivande stund.


Detta är i stort sett det första jag ser när jag stiger ut genom dörren..

RIMs byggnation..Allt är klappat och klart för att lägga panelen på nu, verkar det som, på det stora huset som blir mera eller mindre svart. 


Vänder jag lite grann på mig själv så ser jag den låga ljusa byggnaden som vi har direkt framför oss på andra sidan gränden. Jag är evigt tacksam för att det inte blev ett kritvitt hus eller ett svart. Det här är helt ok för min del. 

Innan huset kom upp var utsikten inte särskilt uppmuntrande alls..Jag tänker inte visa hur den såg ut. Det är historia nu. Även om jag är nostalgisk ibland gillar jag bäst att vara i nuet. 


Vänder jag på mig lite till så ser jag Atlanten. Vi ser mycket mera än så av oceanen men jag vill inte visa grannarnas hus alltför mycket så ni får tro mig. Vi har en magnifik utsikt och vi njuter av den. 


 Om ett halvt år räknar vi med att vi får en lugnare och mera byggfri tillvaro och då ska vi sitta ute mycket mera än vad vi gör just nu, även om vi gör det, sitter ute. Men ibland blir det bara för mycket oljud och då tar vi helt sonika på oss solhattarna och går ut och går istället. 


Tittar jag till höger när jag går ut så ser utsikten ut så här just nu. Jag har samlat ihop alla våra ormbunkar och lagt dem på skuggigare ställen. Just nu är det lite väl hett nere på muren där de brukar vara, för att de ska trivas bra. Man kan säga att de är på sommarvistet just nu...sen får de flytta hem igen.

                                
                                 Citronträden får däremot ta emot solen så mycket de orkar...

                                

                                                   Fair Ellen trivs i solskenet ....
 
    

 Nere i trappan har också några ormbunkar fått sitt sommarviste...jag har dem lite överallt där det finns skugga. En liten del av maracujan har överlevt och lever nu tillsammans med gurkan. De samsas riktigt bra trots olikheterna.

Så här får det bli för min del idag. Utsikten trivs jag med. Flickan från landet är som en maskros, hon anpassar sig lite var som helst, där hon har möjlighet att slå rot. Rot har hon slagit här på gränden...

Titta in till Åke så får ni se vilka andra som har hoppat ombord på tåget idag. Vill du själv vara med så skriv ditt inlägg, länka det sedan i Lokförarens kommentarsfält. Desto krångligare än så är det inte. 
Välkommen med ombord! 

Åke har valt de följande destinationsorden enligt listan här: 

5 juli: Sol, 12 juli :Grodperspektiv, 19 juli :Höger eller vänster, 26 juli :Rött

2 aug.: en Ö, 9 aug. Stiltje, 16 aug: Ljusglimt, 23 aug Firande, 28 aug. Trasigt.


                                          

                                                  Karin Eklund, Funchal, Madeira


Kommentarer

Åke sa…
Jag ska erkänna att jag hade som önskan att får se runt hur du har det utanför i din utsikt :) Dina stenhus, dina texter gillas: Atlanten tar priset som alltid :) Trevligt att du åker med :) Och rätt datum har du också hädanefter ;) och så fint ni bor. Jag bugar för länken, önskar er en fin lördag.
Åke,

jag kunde ha visat mera av allt runt omkring men jag vet inte om grannarna skulle gilla det alltför mycket så jag höll mig på terrassen och hos RIM ungefär. Här är det stenhus som gäller, trähus blir uppätna av termiter och mögel. Atlanten tar första pris, jag håller med. Tack själv Åke, jag önskar dig detsamma!
Znogge sa…
Så härliga vyer ni kan njuta av! Att kunna se Atlanten är verkligen ett stort plus :D Jättefina bilder!

Kram
Znogge,

vi har en underbart fin utsikt över Atlanten. Tack! 😊

Kram
Eval8 sa…
Så mycket fina växter du har! Och utsikten kan du inte klaga på. Ett helvitt hus kan rent av blända, så det var ju skönt att det inte blev det. Och svart, det är ju tråkigt!
Trevlig lördag!
Eval8,

det växer så det knakar här...Ja, vi har det hur bra som helst vad gäller utsikten. Svarta hus är inte min melodi precis. Turligt nog så förändras färgen på det mörka huset lite grann och ljuset spelar en spratt så det ser grått ut. Bättre så i mitt tycke. Men det är som det är, bara att ta det.
Tack detsamma!
Anki sa…
Så roligt att få se hur ni har det utanför dörren :) Massor med fina växter och såå härligt att kunna se Atlanten!
Ha nu en fin lördag Karin!
Anki,

tack! Vi har havet nästan utanför dörren...vilket passar bra för vi är ju vana med havet runtomkring oss. Ha detsamma Anki!

Populära inlägg i den här bloggen

Ett oförglömligt fyrverkeri får avsluta året

Fader vår-trädet

Öronbedövande